👤

Într-un vas de alamă de masă 2kg în care se află 5kg apă la temperatura teta 120°C se introduce o cantitate de gheata aflata la temperatura teta 2 -10°C. Sa se calculeze:

a.) masa m2 de gheață necesară pentru ca în vas sa avem apă la 0°C.

b.) cantitatea de căldură necesara pentru ca în vas să rămână 5kg apa la temperatura teta 3 100°C.

C alama =380 J/Kg K
C apei= 4185 J/Kg K
C ghetei=2100 J/Kg
căldura latentă=35J/Kg
caldura latenta a volumului=2,3 MJ/Kg


Răspuns :

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari