👤

Un fermier a scos la vânzare 350 de kg de mere şi pere. Un kilogram de mere costă 3 lei, iar unul de pere 7 lei. Câte kilograme de mere şi câte kilograme de pere a vândut fermierul, dacă a încasat 1 250 de lei?​

Răspuns :