Răspuns:
atentie : s repreainta masa de sare din 100g apa
c% reprezinta masa de sare din 100g solutie
masa solutiei= masa cloratului + m,apa
-calculez c% la prima solutie saturata
md1= 25gclorat
ms1= 100g apa+25-gclorat-> 125g
c1=md1x100/ms1= 25x100/125=20%
-calculez c la a doua solutie saturata
md2=15gclorat
ms2= 100g ap+15g clorat= 115g
c2= 15x100/115=13%
prin racirea primei solutii, se va separa o masa de clorat din 100g solutie m=20g-13g=7g
dar se racesc 500g--> m=5x7g=35g clorat
Explicație: