1. Într-o butelie se găseşte oxigen la temperatura de t1 = 10 0C şi presiunea p0 = 1atm. Cât devine presiunea dacă temperatura creşte la t2 = 50 OC ?
2. Care este masa de aer dintr-o cameră cu volumul de V = 70m3 la presiune atmosferică normală p0=105N/m2şi temperatura de t =17 OC (paer=29kg/kmol)? Care este densitatea aerului? 37/
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!