👤

O coardă cu diametrul d = 4 mm este întinsă cu o forță F=200 N. Calculează viteza de propagare a undelor transversale produse în coardă cu densitatea p = 800 kg/m³.

raspunsul final trebuie sa fie 44,6 m/s​