Rezolvă prin metoda comparației: 4) Ştim că 3 garoafe şi 5 trandafiri costă 18 lei, iar 7 garoafe şi 3 trandafiri costă 16 lei. Cât costă o garoafă? Dar un trandafir? 5) Dacă 8 lalele şi 3 zambile costă 25 lei, iar 4 lalele şi o zambilă costa 11 lei, aflați preţul a 11 lalele şi 15 zambile.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!