👤

1 Un gaz ideal cu masa molară μ și nr. De moli υ are masa mdată de relația:

2 Un corp este încălzit de la temperatura T1 = 285 K la t2= 95. Variația temperaturii corpului în acest proces este:

3 Un mol de gaz ideal este închis într-o butelie de volum V = 4 x 10^-3 m^3 la presiunea p = 8,31x 10^5Pa (R = 8,31 j/mol x K) Temperatura gazului are valoarea:

4 O masă m=96g de O2 ( μ=32g/mol) conține un număr total de molecule egal cu:.