Răspuns :
Răspuns: V= 0,170 dm³
Explicație:
in cilindru este un volum de apa = 150 ml. Scufundam radiera in apa si nivelul apei creste [ apa nu are forma proprie] si in cilindru exista 2 volume : volumul apei + volumul radierei.
V total = volum apa + volum radiera
Volum radiera = volum total - volum apa = 320 ml - 150 ml = 170 ml
stim ca 1 dm³ = 1 litru = 1000 ml
rezulta ca 170 ml = 170 x 1 : 1000 = 0,170 dm³
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!