👤

Intr-un cilindru vertical deschis se introduce o cantitate de gheata cu masa m=100 g la temperatura initiala t1=-10grade C. In exterior se afla aer la presiunea atmosferica normala p0=10 la a 5 a Pa. Cilindrul are capacitatea calorica neglijabila. Se incalzeste sistmul pana ce intreaga catitate de gheata se vaporizeaza. Se cunosc caldura specifica a ghetii Cg=2100 J/KgK, caldura latenta de topire a ghetii =335 Kj/Kg , caldura specifica a apei Ca=4200 J/KgK, caldura latenta de vaporizare a apei=2,25 Mj/kg. Sa se afle:

a)Caldura necesara vaporizarii intregii cantitati de apa.

b)masa ce combustibil arsa pentru vaporizarea apei stiind ca acesta are un randament de 60la suta, iar puterea calorica este de 7500 KJ/Kg.