3. Unui corp de masă m = 3 kg i se aplică o forţă de tracțiune F = 50 N. Urmărind diagrama corpului liber din figura alăturată, determi- Ñ (N=?) nați: a) reacțiunea planului (N); Ē. b) accelerația corpului (a). (F-10 N) Se dă g = 10 m/s². 62 16 (F,=50 N)
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!