Un vas gol cântărește m1= 250g, iar plin cu apă, m2= 300g. În el, plin, se introduce un corp solid, cu masa m3= 4g. Ca urmare, curge o parte din apa aflată în vas. Cântărind din nou vasul, se obține m4= 302 g. Să se afle:
a) densitatea corpului
b) greutatea apei rămase în vas după introducerea corpului solid.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!