4. De un arc, deformat cu Al = 5cm si avand constanta elastica K = 500N/m, este prins un corp cu masa m = 2,5 kg. Intreg ansamblul este situat pe un plan orizontal, coeficientul de frecare µ = 0,5. Acceleratia gravitationala se lua g = 10N/kg. Calculati: Forta elastica a arcului Forta de greutate a corpului Fota de frecare dintre corp si suprafata • Ce se intampla cu corpul ● Ce fel de miscare efectueaza ale oment dat se 9373
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!