1. Considerind într-un sistem de referinţă cu versorii axelor i și j, legea de mişcare a unui mobil
data de expresia: F(t) = 5ti + (4 t²+3) j, unde r se exprimă în m iar t în secunde. Se cere: a)
vectorul de poziţie la momentul to = 0; b) sa se determine poziţia la t = 3 s; c) să se stabilească
vectorul deplasare ce corespunde deplasării mobilului în intervalul de timp de la 0 la 3 s,
modulul acesteia şi viteza medie în acest interval de timp.
(3 puncte)
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!