👤

Să se calculeze forța elastică la un elastic de pantaloni știind că are constanta de 5N (newton) pe m(metru) și se alungește cu 20 de cm(centi-metri)​

Răspuns :

Răspuns:  Fe  = 1 N

Explicație:

Forta elastica = constanta de elasticitate x alungirea

Fe = kΔl

     k = 5 N/m  

     Δl = 20 cm = 0,2 m

Fe = kΔl = 5 N/m x 0,2 m = 1 Newton

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari