Răspuns :
Răspuns:
AMESTEC format din 6mol (C3H8 si C2H4)-
6=a mol C3H8 + b mol C2H4
Dar cu H2 reactioneaza numai C2H4
C2H4+H2----> C2H6 ori b
CH3H8-----------C3H8 ori a
IN amestecul final se gasesc a moli propan ,b moli etan si un rest de H2
8= a + b+ c,moli H2----> c=2 moli H2 nereactionat; rezulta ca in reactie au intrat doar 4moli H2--> b=4 si a=2
6mol amestec..........2mol propan
100.....................................x
x= 33,3%
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!