Răspuns :
Răspuns: lungimea finala a firului = 500,1 metri
Explicație:
Forta deformatoare = Forta elastica = 20 N
Forta elastica = kΔl
k = constanta elastica a materialului elastic = 200 N/m
Δl = alungirea = lungimea finala - lungimea initiala
Δl = Fe : k = 20 N : 200 N/m = 0,1 metri
Δl = L finala - L initiala = 0,1 m
L initiala = 500 m
L finala = L initiala + Δl = 500 m + 0,1 m = 500,1 m
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!