👤

calculati numarul de moli care precipita in urma reactiei dintre 10g solutie de sulfat de cupru de concentratie 2,5% si NaOH

Răspuns :

Răspuns:

-calculez masa de CuSO4 din solutie

c=mdx100/ms---> md= 10x2,5/100g=0,25gCuSO4

-calculez nr.moli CuSO4 ,stiind miu=160g/mol

niu=m/miu= 0,25/160mol=0,00156molCuSO4

-deduc moli Cu(OH)2 din ecuatia chimica

1mol..................................1mol

CuSO4+ 2NaOH---> Cu(OH)2↓ + Na2SO4

0,00156...............................x

x= 0,00156mol Cu(OH)2

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari