Problema 2.26*. Fie A, B două puncte pe o dreaptă, AB = D. Din A pleacă spre B un mobil. După timpul t din B pleacă spre A un al doilea mobil. Ele se mişcă uniform, al doilea cu viteza v₂ şi se întâlnesc la distanţa d de B. Aflaţi: a) viteza v, a primului mobil; b) timpul T scurs de la plecarea primului mobil până la întâlnire. Aplicație: D= 69 km; t = 123 s; v₂ = 360 km/h; d = 23 km. R: v₁ = 130, 3 m/s; T = 353 s.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!