Două baloane identice de sticlă conțin mase egale m= 5,8 g din acelaşi gaz ideal cu masa molară 29 g/mol. Inițial, gazul din baloane se află la aceeaşi temperatură T = 300 K şi la aceeaşi presiune p=10^5 N·m^-2. Apoi, temperatura absolută a gazului dintr-un balon este mărită de n = 2 ori (prin punerea în contact termic cu un termostat cald aflat la temperatura n T), iar a celuilalt este scăzută de n = 2 ori (prin punerea în contact termic cu un termostat rece aflat la temperatura T/n). Baloanele sunt menținute în contact cu termostatele şi sunt puse în comunicare printr-un tub de volum neglijabil. Determinaţi: a. Numărul de moli de gaz din fiecare balon, înainte de punerea lor în comunicare; b. Volumul interior al unui balon de sticlă; c. Numărul de moli de gaz din balonul răcit, ca urmare a punerii în comunicare a celor două baloane; d. Valoarea comună a presiunii în cele două baloane după ce au fost puse în comunicare. .
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!