👤

6. Un fir, de secțiune S = 5 mm² şi lun- gime 1 = 32 cm, este întins de o forţă Ştiind că E = 3-10' N/m², să se calculeze constanta elastică k a firului. ​

Răspuns :

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari