o cantitate de oxigen, considerat gaz ideal, ocupa volumul v=8,31 m³ la presiunea p=10⁵Pa si temperatura t=47°C. masa molara a oxigenului este u=32 g/mol. determinati: a. masa unei molecule de oxigen, b. densitatea oxigenului, c. nr de molecule de oxigen, d.presiunea oxigenului in urma unei incalziri la volum constant pana la temperatura t'=480K.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!