👤

Cifra de afaceri a unei firme= 60 miliarde lei. Rata profitului la cifra de afaceri 20%. Capitalul consumat este egal cu costurile salariale, amortizarea este de 4 ori mai mică decât capitalul circulant, termenul de amortizare= 10 ani. Să se calculeze mărimea capitalului tehnic utilizat.​

Răspuns :

Bună!
________

 Cifra de afaceri a unei firme= 60 miliarde lei. Rata profitului la cifra de afaceri 20%. Capitalul consumat este egal cu costurile salariale, amortizarea este de 4 ori mai mică decât capitalul circulant, termenul de amortizare= 10 ani. Să se calculeze mărimea capitalului tehnic utilizat.​

[tex]CA=60 ~mld.\\R_{Pr/CA} =20\%\\k.th.cons.=C.sal.\\k.c.=4A\\k.th.u.=?\\n=10 ani\\--------[/tex]

[tex]R_{Pr/CA}=\frac{Pr}{CA} *100 < = > \frac{20}{100} =\frac{Pr}{60 ~mld.} = > Pr=12 ~mld.\\CA=CT+Pr= > CT=CA-Pr = > CT=60~mld.-12~mld.=48~mld.\\Cmat.=A+k.c.\\Csal.=k.th.cons.=k.f.cons.+K.c.=A+k.c.\\CT=Csal.+Cmat. = > CT=A+k.c. +A+K.c.\\48mld. = 2A+2k.c.= > A+k.c.=24mld.[/tex]

[tex]Cmat.=Csal.=24~mld.\\Csal.=A+k.c.=A+4A = > Csal.=5A < = > 24~mld.=5A= > A=4,8~ mld.\\A=\frac{k.f.u.}{n} < = > 4,8~mld. = \frac{k.f.u.}{10} = > {\math\boxed {k.f.u.=48 mld.}}\\\\[/tex]

[tex]k.c.=4A=4*4,8~mld.= > {\math\boxed{ k.c.=19,2 mld.}}\\\\k.th.u.=k.f.u.+k.c.=48 mld. +19,2 ~mld. \\ {\math\bf {k.th.u.=67,2~mld.}[/tex]

[tex]Notatii:\\CA- cifra~de~afaceri\\A-amortizare\\k.f.cons. - capital ~fix~consumat\\k.f.u. - capital~fix~utilizat\\k.th. - capital”tehnic\\k.c. - capital~circulant\\n- perioada~de~functionare\\Pr-profit\\R_{Pr/CA} =rata~profitului~la~cifra~de~afaceri\\Csal. - cheltuieli~salariale\\Cmat. - cheltuieli~materiale\\CT=cost~total[/tex]

Vezi imaginea VODEN
Vezi imaginea VODEN
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Studii sociale. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari