👤

Sa se afle formula moleculara a substantei care contine 92,31%
C, 7,69% H, stiind ca 1 litru din aceasta substanta gazoasa la 0°C cantareste 1,61g.


Răspuns :

Răspuns:

-calculez masa molara , cunoscand

niu=V/Vm   si niu= m/miu

-din egalarea lor: 1/22,4=1,61/miu----> rezulta miu= 36g/mol

-calculez moli C si molH

niuC= 92,31/12mol=7,69

niuH= 7,69/1 mol= 7,69mol

impartind prin 7,69, deduc  f.b= CH

F.M= (CH)n     are miu= n(12+1)=36---> n=?---> nu se poate deduce compusul cu datele din text

Explicație: