Două mobile pornesc împre-
ună dintr-un punct A şi se depla-
sează pe aceeaşi şosea dreaptă,
ajungând în acelaşi moment într-un
punct B. Unul dintre corpuri merge
uniform accelerat cu a = 0,3 m/s²,
cel de-al doilea parcurge prima
jumătate a drumului cu viteza con-
stantă v₁ = 18 km/h, iar cea de-a
doua jumătate cu viteza constantă
V2 = 54 km/h. Să se afle distanţa
dintre punctele A şi B.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!