Răspuns:
calculez nr.moli, cu formula niu=m/A
niuC= 60/12mol=5mol
niuH=10/1mol =10mol
niuMg= 10/24mol=0,42mol
dar suma procentelor nu da 100%; ramane20%-probabil datorat oxigenului
niu,O=20/16mol=1,25mol
impartind prin cel mai mic numar,rezulta
niuC= 12
niuH=24
niuMg=1
niuO=3
F,B: C12 H24O3Mg
nu da bine, verifica datele din text
Explicație: