👤

O bucata de cupru ( c=380J/KG ) are masa de 400g si schimba cu mediul exterior o caldura de 1520J. Cu cat s-a modificat temperatura bucatii de cupru?
va rog repede​.


Răspuns :

Răspuns: temperatura se modifica cu 10°C

Explicație:

Matematic,  

Q = mcΔt

    Q = 1520 J

     m = masa = 400 g = 0,4 kg

     c = 380 J /kg °

    Δt = diferenta de temperatura

Δt = Q : ( mc) = 1520 J : ( 0,4 kg x 380 J/kg °)  = 10°C

Răspuns:

Scriem datele problemei:

Q=1520J

m=400g

c=380J/Kg

delta t=?

Rezolvăm:

delta t = Q/c•m = 1520/380•0,4=1520/152=10°

Explicație:

Sper te-am ajutat!

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari