👤

Dau 50 de puncte va rog

O sanie cu masa m=10kg este deplasată uniform in sus pe o pârtie inclinată la unghiul a 30°, sub acțiunea unei forte F-50N, paralelă cu partia. Så se calculeze accelerația cu care va cobori sania lăsată liberă pe partic.


Răspuns :

Răspuns:

a = 5 m/s²

Explicație:

Asupra saniei nu actioneaza forte de frecare sau de rezistenta la inaintare.

Atunci cand sania este lasata sa coboare liber pe partie, asupra ei va actiona doar forta de greutate. Se aplica principiul II al mecanicii clasice pe axa Ox, de unde va rezulta:

Gt = ma, unde:

- Gt = componenta tangentiala a greutatii

- m = masa corpului

- a = acceleratia imprimata corpului

mgsinα = m*a

gsinα = a

a = gsinα

a = 10 * 1/2

a = 5 m/s²

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari