👤

intr-un recipient de volum V = 83,1 l se afla un numar N=3,612 * 10 la 24 molecule de oxigen, considerat gaz ideal, (μ= 32 g/mol) la temperatura t1=127°C. Gazul este incalzit izocor (V=ct) pana la o temperatura T2= 4t1. Din acest moment temperatura ramane constanta iar din recipient incepe sa iasa gaz pana cand presiunea scade de 3 ori. Determinati numarul de moli de gaz in starea initiala. b) Densitatea gazului in stare initiala. c) presiunea gazului in stare initiala. d) Fractiunea f din masa oxigenului care iese din recipient
URGENT VA ROG!! dau coroana


Răspuns :