De un resort cu constanta de elasticitate k=50N/m se suspendă prin intermediul unui fir
inextensibil, de masă neglijabilă, un corp omogen de forma unui cub, cu latura l=10cm. Densitatea
materialului din care este făcut cubul este ρ=250 kg/m 3 . Reprezintă forțele care acționează asupra
corpului și resortului. Calculează tensiunea din fir și alungirea resortului.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!