Paul introduce o bilă cu masa m 1 =100g, la temperatura t 1 =100°C intr-un vas în care se află m 2 =200g apă la t 2 =20°C. Neglijând pierderile de căldură cu exteriorul, ajută-l pe Paul să determine căldura specifică a bilei știind că temperatura de echilibru este t=28°C. ( c apă = 4185 J/ Kg K).
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!