Care este capacitatea calorică a unui vas ce conţine ma 200 g apă la temperatura ta-10,25°C, dacă introducindu-se o bucată de fier m-30 g şi cu temperatura t=62°C, temperatura fi nală a sistemului este 6=11°C? Căldura specifică a fierului c= -460 J/kg K, iar a apei ca=4 180 J/kg.K.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!