Oxigenul ocupă o butelie cu volumul V=2L la temperatura T1=27°C și la presiunea p1=2×10 la puterea 5 N/m pătrat. Oxigenului i se transmite căldură astfel că presiunea acestuia se triplează. Să se afle:a) temperatura finală; b)lucrul mecanic efectuat de gaz și căldura primită de acesta; c) variația energiei interne a oxigenului în timpul procesului.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!