👤

2. Un furtun de cauciuc are lungimea inițială 45 cm şi constanta elastică 250 N/m şi se acţionează asupra lui cu o forţă de 75 N. Calculaţi: - alungirea resortului; lungimea finală a furtunului, sub acțiunea forței F.​

Răspuns :

Răspuns: alungirea Δl = 30 cm

                lungimea finala = 75 cm

Explicație:

Forta aplicata  ( 75 N) determina aparitia - in furtun - a unei forte elastice, egala si de sens invers fortei aplicate.

F aplicata  = F elastica

expresia fortei elastica F = k Δl, k = constanta elastica, Δl = alungirea

F aplicata = F elastica = kΔl

Δl = F aplicata : k = 75 N : 250 N/m = 0,3 m = 30 cm

Δl = lungimea finala - lungimea initiala

lungimea finala = Δl + lungimea initiala = 30 cm + 45 cm = 75 cm

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari