Răspuns :
1 ora = 3600 s
1 km = 1000 m
v₁ = 54 km/h = 54 000 m / 3600 s = 15 m/s
v₂ = 5 m/s = 18 km/h
5 m/s x 3600s = 18 000 m = 18 km
v₃ = 372 km/h = 372 000 m / 3600 s = 103,33 m/s
v₄ = 18 km/h = 18000 m /3600 s = 5 m/s
studiind modelele, poti gasi o cale simpla :
din m /s in km /h , viteza in m/s se inmulteste cu 3,6 si se schimba unitatile
10 m/s = 10 x 3,6 = 36 km/h
din km/h in m/s => imparti la 3,6 si schimbi unitatile
72 km/h = 72 : 3,6 = 20 m/s
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!