👤

2. Într-un balon cu pereţi rigizi, de volum V = 83,1 L, se află un număr N = 18 10 23 molecule de oxigen la
temperatura t = 47°C cu µ-32g /mol. Determinaţi:
a. concentraţia moleculelor din butelie (numărul de molecule din unitatea de volum), după introducerea unei
mase mHe = 28 g de heliu (μHe = 4 g/mol);
b. masa molară pentru amestecul de gaze.