Răspuns :
viteza = distanta : timp
de aici, aflam timpul
t = d : v
d = 15 000 m
v = 1,8 km/h = 1800 m / 3600s = 0,5 m/s
t = d : v = 15 000 m : 0,5 m/s = 30 000 s = 500 minute = 8 ore 20 minute
Răspuns:
18 000:15 000=1,2
1,2:6=0,2
a*0,2×1,2=0,24
R=o zi
Explicație:
mai altfel nu știu
scuze
practic am adăugat doi zero acolo la 18 ca se pote muta virgula și restul nu știu sa explic
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!