👤

AJUTOR Un tub de sticlă orizontal, cu lungimea L=1m, închis la ambele capete, conţine la mijloc o coloană de mercur cu lungimea h=10cm. Dacă aşezăm tubul în poziţie verticală coloana de mercur se deplasează pe distanţa d=15cm. Care a fost presiunea iniţială a gazului închis în tub? (Densitatea mercurului este 13,6 kg/L)​

Răspuns :