Un tren intră pe un pod cu viteza vo =2 m/s şi accelerația a = 0,4 m/s2. În acelasi moment intră pe pod și un bicielist cu viteza constantă v = 4 m/s. Care trebuie să fie lungimea minimă a podului astfel încât trenul să ajungă din urmă biciclistul încă pe pod?.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!