Un sportiv doreşte să traverseze perpendicular un râu, motiv pentru care vâsleşte perpendicular pe direcţia curgerii lui. Viteza bărcii faţă de apă este v1=2m/s, iar faţă de mal este v2=2,5m/s. Ştiind că sportivul a parcurs până la mal d=400m, calculaţi:a) viteza apei râului; b)lăţimea râului; c) durata traversării râului.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!