Răspuns :
Răspuns:c
c= mdx100/ms
ms=500g
c=50%
md= 50x500/.100g= 250g zahar pur
p=m,px100/m,i----> m,i= 250x100/90g= 277,8g
Explicație:
Răspuns:
Explicație:
p=90%
ms= 500g , c=50%
masa impura de zahar
md= c.ms :100
md= 50.500 :100=250 g zahar pur
p= mp.100 : mi
mi= mp.100 : p
mi= 250 . 100 : 90= 277,7 g zahar impur
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!