👤

O 39.
Într-un vas de alamă de masă m = 2 kg, în care se află m₁ = 5 kg de apă
3279
Talconie, jezikazi!
la temperatura 0₁ = 20° se introduce o cantitate m₂ gheaţă aflată la
temperatura 0₂ = -10°C. Să se calculeze:
a) Masa m₂ de gheaţă necesară pentru ca în vas să avem apă la
temperatura 0°C.
b) Cantitatea Q de căldură necesară pentru ca în vas să rămână 5 kg apă la
temperatura 03
100°C (Calamă
Cgheaţă = 2100 J/kgK; = 35 KJ/kg şi λ = 2,3 MJ/kg).
380 J/kgK; Capă = 4185 J/kgK;