👤

1.2.36. Într-un calorimetru din cupru cu temperatura 0₁ = 15°C se toarnă m₂ = 150 g = de apă cu temperatura 0₂ 42°C. Temperatura de echilibru se stabileşte la 0 = 30°C. Când calorimetrul conţine m, = 200 g apă la 0, 15°C, se introduce în el un corp metalic cu masa m, = 240 g şi temperatura 04 = 100°C. Temperatura de echilibru a acestui sistem este 0 = 22°C. Neglijând pierderile de căldură, să se afle căldura specifică a corpului metalic. ​