II.2.34. Într-un calorimetru cu capacitatea calorică C = 63 J/K se află m₂ = 250 g ulei la temperatura 02= 12°C. După ce în ulei a fost introdus un corp din cupru cu 500 g şi temperatura 03 = 100°C, iar starea de echilibru a fost realizată, masa m se constată că temperatura este 0 = 33°C. Să se calculeze căldura specifică a uleiului.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!