👤

Un compus organic ternar (contine 3 specii atomice), da prin analiza
elementala cantitativa urmatoarele rezultate: din 0,45 g compus analizat s-
au obtinut 0,88 g CO2, 0,63 g H20 si 0,112 I azot masurat în conditii
normale(c. N. ) Determinati formula procentuala.


Răspuns :

Răspuns:

caclculez masele  de C,H si N care se gasesce in 0,45g compus si apoi cele care se gasesc in 100g compus

miu,CO2=44g/mol

44gCo2.........12gC

0,88g.................x

x=mC= 0,24gC

miu.H2O=18g/mol

18gH2O...........2gH

0,63g...............x

x=0,07gH

miu,N2=28g/mol

Vm=22,4 l/mol

22,4 l...........28gN2

0.112 l.............x

x=m,N2=0,14 gN2

0,45gcompus.......0,24gC........0,07gH.......0,14gN2

100G...........................X.................Y.......................Z

X=53,33% C

Y=15,55%H

Z= 31,11%N2

ție:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari