Răspuns: unghiul de refractie = 28,8 °
Explicație:
legea refractiei : sin i / sin r = n
sin r = sin i / n
n apa = 1,333
unghiul de incidenta se masoara fata de perpendiculara din punctul de incidenta si nu fata de suprafata de separatie!!
i = 90° - 50° = 40°
sin 40° = 0,642 [ sunt tabele cu functiile trigonometrice sau cu calculatorul ]
sin r = 0,642 / 1,333 = 0,481
arcsin 0,481 = 28,8 °