O cantitate ν=0,06moli de gaz ideal este închis într- un cilindru orizontal cu un piston ce poate aluneca fără frecare. Secţiunea cilindrului este S=100cm2 iar lungimea iniţială a coloanei de gaz la temperatura T=300K este l=0,15m. Se cere:
a) presiunea gazului;
b) creşterea presiunii dacă pistonul este deplasat timp de 5s cu o viteză de v=1cm/s.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!