Se cuncise masele atomice relative ale urmatoarelor elemente: mo= 16, my 14, my = 1, me=35 şi ma-22, numărul lui Avogadro N = 6,023-10 molecule/kmol, volumul molar V = 22,42 m³/kmol să se afle: a) Numărul de moli conținuți in m = 1 kg de apă b) Numărul de molecule conținute într-un kg de sare de bucătărie c) Masa de azot conținută într-un volum V = 1 m' aflat în condiții normale de presiune și temperatură (po = 1,013 10 Pa To 273,15 K)
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!