Răspuns:
hidrocarbura este alcatuita din C si H
determin masa de C din 26,4gCo2, si, prin diferenta fata de 8,2g,aflu masa de H
miuCo2=(12gC+ 2X16gO)/mol=44g/mol
44g Co2.......12gC
26,4g...............x
x=m=7,2gC
calculez masa de H din 8,2g hidrocarbura
m,H= 8,2g-7,2g=1g
calculez compozitia procentuala a hidrocarburii, adica m,C si m,H din 100g hidrocarbura
8,2g hidroc......7,2gC........1gH
100g....................x................y
x=87,8%C
y=12,2%H
Explicație: