Răspuns :
Răspuns:
timp intalnire = 2 secunde, se intalnesc la 40 m de pct A si la 30 m de pct B
Explicație:
20 m/s -> <- 15 m/s
A |----------------------------- X-------------------| B
<----------------------70 m ------------------>
intr-o secunda, un vehicul parcurge 20 m, celalalt parcurge 15 m .
Ambele parcurg - intr-o secunda - 20 + 15 = 35 metri
viteza unuia fata de celalalt este 35 m/s !!
viteza = distanta : timp
timpul = d : v = 70 m : 35 m/s = 2 secunde
Se vor intalni in 2 secunde,
primul va strabate distanta d₁ = v₁t = 20 m/s x 2 s = 40 m
al doilea va strabate distanta d₂ = v₂t = 15 m/s x 2 s = 30 m
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!