👤

16. Într-un vas cu volumul V=8,31 L se află niu1=4 moli de azot (miuN2=28 g/mol) la temperatura t=27°C. Să se afle:
a. Presiunea gazului din vas
b. Masa inițială de azot din vas
c. Noua presiune din vas, dacă în acesta se mai introduc niu2=2 moli de oxigen (miuO2=32 g/mol) şi niu3=6 moli de hidrogen (miuH2=2 g/mol) iar temperatura amestecului creşte cu delta t=100°C
d. Masa molară a amestecului obținut la punctul c. ​.